Co je to Blender?

Blender je produktem nizozemské společnosti Not a Number Technologies (dále NaN). Je vytvářen ve dvou vezích na několika platformách. Blender Creator je volně dostupný a použitelný podle licenčních podmínek (pro nekomerční účely). Blender Publisher, nový kůň ze stáje NaN je nabízen komerčně.

V čem se tyto dva produkty liší, kromě toho, že jeden je nabízen bezplatně a druhý za úplatu?

Blender Creator je 3D modelář, ve kterém můžete vytvářet animace, provádět střih a kompozici video sekvencí nebo vytvářet interaktivní hry.

Blender Publisher má stejné funkce jako Blender Creator. Navíc disponuje nástroji pro publikování modelů a her na internetu. Součástí Blender Publisheru je Blender plug-in, který je schopen přehrávat modely Blenderu v internetových prohlížečích. Dosud jsou dostupné verze Blender plug-in pro Netscape Navigator a MS Internet Explorer.
V lednu se společnost NaN rozhodla vyjít vstříc, těm kdo používají placený produkt, tedy Blender Publisher, s častějšími aktualizacemi. Majitelé Publisheru budou pravidělně zásobeni novými funkcemi, zkvalitňováním stávajících funkcí a pod.

Historie vzniku Blenderu