Novinky

Hra Rig of Rods spolupracuje s Blenderem

Na serveru Root.cz se objevil článekček o hře Rigs of Rods: jeďte, plujte nebo leťte realistickou fyzikou ve kterém se píše, že pro import modelů do této hry se používá plug-in do Blenderu.

Blender na Rootu

Před časem se objevila série článků popisující ovládání a používání Blenderu se objevilo na serveru Root.cz. Autorem článků je Miro Chodil a odkazy na ně najdete také v sekci návodů.

Blender 2.49

Splash 2.49Předposlední květnový den byla vydána další verze Blenderu, tentokrát s pořadovým číslem 2.49. Pokud bychom měli upozornit na novinky, tak jich nejvíce najdeme v Game Engine (video textury, RT renderování, fyziky, ...). Dále jsou přidány nody pro textury, přímé kreslení textur na 3D objekty, vylepšení booleovských operací, poodpora JPG2000 a rigování. Více informací na Blender 2.49 release log (en).

Reorganizace a aktualizace odkazu

Trošku jsem si pohrál s odkazy. Pokusil jsem se je vyčistit, aktualizovat, ... No není to dokonalé, ale aspoň nějaká úprava

Zajímavý blog

Při analýze provozu na mých stránkách jsem narazil na zajímavé stránky 3d-blender.blogspot.com/, tak se s nimi podělím se všemi.

Aktualizace návodů

Trochu jsem aktualizoval seznam návodů.

Konference Blender 2008

Poslední řijnový víkend se konala v Haagu další konference o Blenderu. Na serveru Blender.org je odkaz na videa z přednášek na této konferenci.

Aktualizace Blender 2.48a

Tato aktualizace opravuje chyby které se vyskytly v poslední verzi.

Blender 2.48

Splash 2.48V polovině října se objevila nová verze Blenderu s označením 2.48 . K novinkám této verze se počítá podpora 64 bitových Windows, Grease Pencil, vylepšení shaderů, logiky GE, animací, práce s kapalinami, skriptování a mnoho dalšího. Úplný seznam lze najít na Novinky Blender 2.48 (En).

Aktualizace návodů

Konečně jsem se dostal k aktualizaci návodů. Snad jsou tam všechny, které vyšly na Grafice.cz a 3Dscéně.cz.

Další verze Blenderu

Omlouvám se, za minimální aktualizaci stránek, nějak nestíhám :(. V mezidobí bylo několik verzí. Poslední je 2.47, který většinou opravoval chyby předchozí verze.

Blender 2.47

Splash screen 2.47Nejnovější verze vyšla koncem srpna 2008. Její pořadové číslo je 2.47. Zejména opravuje různé chyby "Bunny release". Novinkou je snaping toolneboli nástroj pro uchopování na vrcholy, hrany nebo plochy. Vývojáři her uvítají zlepšení logiky Game Engine. Opravy jsou například v částicích, v gamma node, tangenciální stínování v bump mapování. Oprav a drobných vylepšení je skutečně mnoho. Podrobnosti najdete na stránce Noviny a opravy Blender 2.47 (en).
Blender můžete stahovat zde.

Blender 2.46

Blender 2.45

Blender 2.44

Blender 2.43

Knížka o Blenderu

Kniha BlenderNakladatelství BEN vydalo knížku Blender - naučte se 3D grafiku, kterou napsal Pavel Pokorný. Cena je stanovena na 299 Kč. Více informací, náhled a obsah najdete v odkazu na e-shop BENu.

Blender 2.42 a Blender 2.42a

Splash screeen Blender 2.42V polovině července byl vydán Blender 2.42 a cca o týden později update 2.42a, který upravuje chyby. Novinek je plno, takže stručně. Nový modifikátor Array (vhodný pro žetězy, fraktály a pod.), Render pipelines, node editor pro tvorbu materiálů, vektor blur, UW unwraping, změna ve video sekvence editoru, ... Vše se dovíte v Blender 2.42, release log. Pro renderování potřebujete nový Yafray 0.0.9.

Blender 2.41 na světě

Splash screen Blender 2.41Ještě se nám předchozí verze Blenderu neohřála na disku a už je tu po necelém měsíci nová verze 2.41. největšími změnami prošel Game Engine, kde byly např. přidány GLSL shadery, zlepšena je práce s materiály, fyzika, zobrazení s více viewporty, atd.
V hlavní funkcionalitě Blenderu je vylepšeno UV mapování a možnost vytvářet subscény v rámci jedné obrovské scény (má to zlepšit s nastavováním např. osvětlení v hlavní scéně).
Další oblastí změn je Python, kde je rozšířena funkčnost API. Objevují se nové skripty jako "mesh sculpting", další importní a exportní formáty, ... No a samozřejmě opravy chyb :)
Ke stažení je zde.

Nový Blender 2.40

Těsně před vánocemi 2005 vyšla nová verze Blenderu s číslem 2.40. Nejvíce novinek obsahuji animace postav, která byla zcela přepracována. Nově je doplněna fluidní dynamika. Zlepšení editace a rendrování particlovych systémů, zejména vlasů. Další novinkou je tzv. modifier stack, který zahrnuje modifikační fukce - např. Subsurf, zrcadleni, ...
Stahovat můžete zde

Reportáž z Blender Conference na ABC Linuxu

Vellice pěknou reportáž o Blender Conference napsal Vítěslav Válka (alias Zager) pro server ABC Linuxu.

Beta verze Blenderu 2.4

U příležitosti Blender Conference 2005 byla prezentována beta verze nového Blenderu 2.40. Ke stažení je na obvyklých místech.

Blender Conference 2005

V pořadí již třetí konference o Blenderu se chystá na polovinu října 2005. Termín je nastaven na 14 - 16. 10 a místo konání je tradičně v Amsterodamu. Uzávěrka pro zaslání příspěvků je 15. srpna a přihlášky na konferenci se registrují od 15. července. Více info o konferenci.

Update Blender 2.37a

V polovině června se objevil update Blenderu s číslem 2.37a, který opravuje chyby. Úplný sezanam oprav. Vesele stahujte Blender 2.37a.

Blender 2.37

Splash Blender 2.37Poslední květnový den byla vydána nová verze Belderu s číslem 2.37. Jaké novinky můžete očekávat? K největším novinkám patři Soft Body systém, zlepšení v Subdivision a přepracovaný systém transformací.
Nové transformace - funkce To Sphere a Push/Pull. Co dělá první funkce ještě nevím, ale druhá se chová jako scale, ale prvky jse pohybují vzhledem ke středu. Vrátily se zpět transformační konstrejny - zamykání operací do rovin (dosud pouze zamčení na osu). Zlepšilo se také numerické zadávání souřadnic. Přepracování se dočkal také nástroj proporční editace, kromě zlepšení funkčnosti přibyly i další nové editační režimy. Novinkou je podpora napojování geometrie.
manipulatoryJako v konkurenčních systémech jsou k dispouzici manipulátory pro posouvání, rotaci a změnu měřítka.
Technika "Soft Body" umožňuje objektům (i vrcholům) se pohybovat relaistivcky podle fyzikálních zákonů, zejména pokud se týká látek a oblečení. Také napomáhá při animacích např. svalů a pokožky. K particle systémum patří také nové silový prvek - vítr, který je použitelný právě v Soft body. Také detekce kolizí je možná pro Soft Body.
Časová osa pro tvorbu animací se také dočkala výrazných změn a zlepšení. Nejnápadnější změnou je nové GUI. Zlepšený a zjednodušený pohyb pomocí "kazetových" tlačítek. (Na kódu spolupracoval Jiří Hnídek, díky :))
V rendrování je možné efektivněji používat víceprocesorové systémy. Také transparentní filtrování je použitelné v režimech Alfa a Filtr, navíc správně fungují u raytracingu. Dále je aplikováni "pravý" orto režim a systém interně pracuje s 32 bitovými bar. kanály.
Opravy Python API a skriptování, opravy chyb, a pod. Více info na Blender.org

Blíží se Blender 2.37

Jak si můžete všimnout na webu Blender.org je zmrazen vývojový strom a nastává testovací fáze nové verze Blenderu. jsem zvědav co bude nového.

Projekt Orange

Blender Foundation společně s nizozemským uměleckým institutem vytváří animační projekt nazvaný Orange. Jedním z cílů je používání open source nástrojů během celé tvorby filmu od animací až po produkci. Film by měl být jak na DVD tak promítaný v kinech.
Na uměleckém institutu vzniká dočasné vývojové a animační studio, a postprodukce má být realizovaná začátkem příštího roku.
Pokud máte ambice se stát členy týmu informujte se na orange.blender.org.

10 let Blenderu

Pod delší odmlce další novinky z oblasti Blenderu.
V přípravě je DVD, které mapuje 10 let vývoje Blenderu a zejména výtvorů z něho. Pokud máte zajímavý projekt vytvořený v Blenderu, je možné jej poslat pro zahrnutí do DVD, jaká jsou kritéria výběru momentálně nevím.
DVD by mělo být venku v říjnu 2005. více info.

Starší zprávy rubriky Novinky

Kde Blender roste?

Asi nejednodušší cesta vede na oficiální stránky Blenderu. V kopii Blender Comunity najdete tutoriály, diskuzní skupiny, stažení vlastního programu, skriptů, pluginů a mnoho dalšího. Přímé stažení Blender Creator najdete na Blender download.

Ke stažení využijte také sekci download.

Dostupné platformy: